Wymiana wyświetlacza w smartfonach

0
57

Ekran w smartfonie składa się z trzech elementów: wyświetlacza (LCD lub Amoled), dotyku (digitizera) oraz zewnętrznej szybki. Czynniki zewnętrzne mogą doprowadzić do uszkodzenia ekranu. W zależności od rozległości uszkodzeń, należy wymienić:

– szybkę, kiedy wyświetlacz działa i reaguje na dotyk,

– szybkę i digitizer, kiedy działa tylko wyświetlacz,

– cały wyświetlacz, kiedy ekran nie reaguje.

Wyświetlacz można uszkodzić poprzez upuszczenie telefonu nawet z niewielkiej wysokości, uderzenie o inny przedmiot, a nawet zarysowanie. Wyświetlacz może również zostać zalany, przez co także nie będzie działał. W większości przypadków uszkodzeniu ulegnie również zewnętrzna szybka, która pokryje się pęknięciami, tzw. pajęczynką. Przy uszkodzonej samej szybce, wyświetlacz działa jak co tej pory, natomiast uszkodzenie wyświetlacza całkowicie uniemożliwia korzystanie z telefonu. Może pojawiać się czarny ekran, który nie będzie reagował na polecenia, lub kolorowe pasy, które będą zakłócać obraz. W takich przypadkach należy wymienić cały moduł wyświetlacza.

Dostępne opcje

Uszkodzony smartfon można oddać do profesjonalnego serwisu telefonów, można też podjąć się naprawy osobiście w domowych warunkach. Samodzielna, nieumiejętna naprawa może prowadzić jednak do większych uszkodzeń, całkowitej destrukcji telefonu i utraty gwarancji. By wymienić wyświetlacz w smartfonie, należy odpowiednio się do tego przygotować. Należy zaopatrzyć się w nowy moduł wyświetlacza – oryginalny lub zamiennik, a także zestaw narzędzi do naprawy smartfonów, oraz zależnie od modelu, może przydać się nagrzewnica lub suszarka do włosów.

Procedura wymiany wyświetlacza w smartfonach

Wymiana wyświetlacza w smartfonach różnych producentów różni się od siebie detalami, jednak mimo wszystko wygląda bardzo podobnie. Telefon należy wyłączyć, wyjąć szufladki z kartami SIM i SD lub same karty. Większość najnowszych smartfonów nie posiada zdejmowanej tylnej obudowy, dlatego trzeba ją odczepić lub podgrzać i odkleić, podważając cienkim otwierakiem. Następnie wykręca się śrubki mocujące, a po dostaniu się do środka trzeba zdjąć panele ochronne. Dalej trzeba odkręcić wszystkie śrubki i wypiąć złącza oraz wyjąć płytę główną. Zależnie od modelu, również porty, aparat, przyciski boczne i przycisk home. Należy też wypiąć i wyjąć bądź odkleić baterię. Trzeba na nią szczególnie uważać, żeby jej nie uszkodzić. Wszystkie wyjęte elementy należy przełożyć w odwrotnej kolejności do nowego modułu wyświetlacza lub wkleić nowy wyświetlacz do starej ramki, uprzednio czyszcząc ją z resztek kleju i następnie wprowadzić części.

Należy pamiętać, że każdy smartfon ma swoją specyfikę i wymiana ekranu może się różnić, ale też przysporzyć sporo problemów, dlatego warto oddać go w ręce profesjonalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here